W ramach inicjatywy ustawodawczej „Ratujmy Kobiety” zbierano również podpisy w województwie lubuskim. Lokalny komitet rozpoczął zbiórkę podpisów kilka dni po zarejestrowaniu ogólnopolskiego komitetu. W Zielonej Górze działacze Inicjatywy Polska zbierali podpisy wspólnie z partią Razem. Zbiórki na zielonogórskim deptaku organizowane były przez Tomasza Łagutko i Marcina Sikorę z Inicjatywy Polska oraz Aleksandrę Czyż i Dawida Kotlarka z partii Razem. Członkom naszego stowarzyszenia i osobom, które nam pomagały udało się zebrać ponad 1000 podpisów.

Inicjatywa Polska w ramach Komitetu Ratujmy Kobiety 2017 przez trzy miesiące zbierała w całej Polsce podpisy pod projektem ustawy. Jak nasze działania przebiegały w Poznaniu, relacjonuje Agnieszka Zawadzka.

 17go stycznia 2018 Inicjatywa Polska wraz z mieszkańcami Wrocławia wzięła udział we wrocławskim proteście przeciwko odrzuceniu przez Sejm RP projektu obywatelskiej ustawy Ratujmy Kobiety.

Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, ponad tysiąc osób zgromadziło się na wrocławskim Rynku, aby wyrazić swoje niezadowolenie i dezaprobatę wobec lekkomyślnych i tragicznych w skutkach poczynań opozycji oraz partii rządzącej, która wciąż lekceważy prawa kobiet.

Zmarnowano ponad 400 tys. podpisów - naszych wspólnych podpisów i dlatego wraz z mieszkańcami Wrocławia udaliśmy się przed biuro poselskie PO i Nowoczesnej, aby przypomnieć posłom opozycji, że niewystarczająca liczba głosów zaprzepaściła działania wielu osób, a tłumaczenia „nie wiedziałam, że mój głos może cokolwiek znaczyć” nie są dla nas żadnym usprawiedliwieniem!

Pod wrocławskim biurem PiS oburzone obywatelki i obywatele skandowali m.in. "Nie pomogą wam kordony, gdy suweren jest wkurzony", „Złóżcie projekt!’ czy Polska dla wszystkich!”, upominając się tym samym o prawa człowieka i obywatela – równe dla wszystkich.

Mimo poważnych nastrojów, wspaniale było widzieć w tłumie liczną reprezentację osób starszych oraz tych bardzo młodych. A poza wykrzykiwanymi przez tłum hasłami, niezwykle miło było nam słyszeć także słowa o „jedynej nadziei w ugrupowaniu Barbary Nowackiej

Dziękujemy Wam za zaangażowanie i zabranie głosu w słusznej sprawie. Nie zawiedziemy Was!

#InicjatywaWrocław #RatujmyKobiety #JestInicjatywaJestNadzieja

 

 

 

 

 

 

 

Komitet Ratujmy Kobiety 2017, na czele którego stoi liderka Stowarzyszenia Inicjatywa Polska – Barbara Nowacka, zostaje reaktywowany między innymi w związku z kolejnymi zapowiadanymi próbami ograniczenia praw kobiet, dotyczących także ograniczenia dostępu do aborcji ze względu na wady płodu.

We wtorek 1 sierpnia 2017 roku do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego złożyliśmy zawiadomienie o utworzenie komitetu inicjatywy ustawodawczej „Ratujmy Kobiety 2017”. Komitet rozpoczął tym samym zbiórkę podpisów pod projektem zakładającym liberalizację przepisów aborcyjnych.

Komitet wspierają przedstawiciele m.in.: Stowarzyszenia Inicjatywa Polska, Inicjatywy Feministycznej, Partii Zieloni, Partia Razem, a także stowarzyszenia Dziewuchy Dziewuchom, Marsz Godności, Fundacja im. Kazimierza Łyszczyńskiego, Fundacja Izabeli Jarugi-Nowackiej i Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

Głównymi założeniami projektu Ratujmy Kobiety są: liberalizacja przepisów dopuszczających aborcję, bezpłatna antykoncepcja, nowoczesna edukacja seksualna w szkołach i zakaz manifestacji antyaborcyjnych przed szpitalami.

Przypomnijmy, że w 2016 roku również zbieraliśmy podpisy pod projektem liberalizującym przepisy zawarte w tak zwanym kompromisie aborcyjnym z 1993 roku. 4 sierpnia 2016 roku Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Ratujmy kobiety" złożył w Sejmie projekt Ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie. Podpisało się pod nim 215 100 osób. Projekt wprowadzał liberalizację obecnych przepisów regulujących możliwość przeprowadzania aborcji, regulował powszechny dostęp do antykoncepcji oraz zakładał szeroką edukację seksualną w szkołach, na wszystkich poziomach nauczania.

 

Dzisiejszy dzień zdecyduje o tym, czy jako obywatele będziemy żyć w kraju, w którym o zdrowiu i życiu kobiet będą decydować prawicowi ekstremiści fanatycy oraz hierarchowie kościelni, czy może jednak chcemy Polski demokratycznej, w której wszyscy czujemy się godni i bezpieczni i każdy nasz wybór jest respektowany – mówiła 22 września 2016 roku w Sejmie Barbara Nowacka, prezentując projekt. Projekt został wówczas odrzucony a prace nad zmianą ustawy z 1993 roku przerwane.

 

Więcej informacji na temat Komitetu Ratujmy Kobiety 2017 na stronie www.ratujmykobiety.org.pl

 

Akcja Ratujmy Kobiety Inicjatywa ustawodawcza „Ratujmy Kobiety” jest to projekt ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie. Komitet Ratujmy Kobiety został zarejestrowany 24 lipca 2017 r. i w jego skład weszło wiele organizacji oraz stowarzyszeń walczących o prawa kobiet. Pełnomocniczką komitetu Ratujmy Kobiety jest Barbara Nowacka, liderka Inicjatywy Polska.

W ciągu 3 miesięcy wolontariuszkom i wolontariuszom w całej Polsce udało się zebrać ponad 400 tysięcy podpisów. Projekt ten ma na celu normalizację przepisów aborcyjnych w Polsce i dostosowanie ich do norm większości krajów Unii Europejskiej. Projekt zakłada m. in. możliwość przerwania ciąży do 12 tygodnia bez podania powodu. Projekt również zwiększa ogólny dostęp do antykoncepcji oraz przywraca antykoncepcję awaryjną bez recepty. Kolejnym istotnym punktem projektu jest wprowadzenie edukacji seksualnej do szkół. Dzięki takiemu rozwiązaniu już od najmłodszych lat dzieci i młodzież będą nauczane o ich seksualności.

Aktualnie czekamy na rozpoczęcie procesu legislacyjnego w Sejmie.